Buduj taniej... Bank będzie finansował domy z drewna.
- tinyDOM
- 11 gru 2017
- 2 minut(y) czytania
Bank Ochrony Środowiska będzie finansował budowy domów z drewna. Argumentuje, że takie budownictwo to "szansa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych setek tysięcy Polaków" i przyczyni się jednocześnie do "pobudzenia gospodarki".

"Budownictwo drewniane doskonale wpisuje się w proekologiczną misję Banku. Program, z którym wychodzimy, skierowany jest do osób fizycznych, które chcą budować nie tylko oszczędniej, ale także ze zdrowych materiałów oraz z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań proekologicznych" - mówi cytowany w komunikacie Dariusz Grylak, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.
Według Grylaka, wznoszone w budownictwie szkieletowym domy są nie tylko tańsze od murowanych, ale można je też wznosić znacznie szybciej, wykorzystując przy tym energooszczędne, ekologiczne rozwiązania.
Rząd planuje budowę drewnianych domów pod wynajem i stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane.
Co warto wiedzieć?
Budżet na realizację celu programu wynosi do 50 000 tys. zł na bezzwrotne formy dofinansowania.
Program realizowany będzie w latach 2017 - 2022, przy czym:
1. zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 31.12.2020 r.,
2. środki wydatkowane będą do 31.12.2022 r. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Wnioski o kredyt wraz z dotacją NFOŚiGW składane są w bankach, które zawarły umowę o współpracy z NFOŚiGW Formy dofinansowania - dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego realizowana za pośrednictwem banku, na podstawie umowy o współpracy zawartej z NFOŚiGW.
Rodzaje przedsięwzięć:
1. budowa domu drewnianego jednorodzinnego,
2. zakup domu drewnianego jednorodzinnego,
3. domy, o których jest mowa w pkt. 1) i pkt. 2) powyżej, zrealizowanych w okresie kwalifikowalności, ale przed podpisaniem umowy o kredyt z dotacją.

Przez dom drewniany jednorodzinny należy rozumieć budynek wykonany w technologii drewnianej wolno stojący albo samodzielną część domu bliźniaczego, albo szeregowego, przeznaczony i wykorzystywany na cele mieszkaniowe beneficjenta, co najmniej w połowie powierzchni całkowitej.
Przez budynek wykonany w technologii drewnianej należy rozumieć budynek zrealizowany na podstawie projektu budowlanego, z którego jednoznacznie wynika, że: - drewno stanowi co najmniej 50 % całkowitej masy części nadziemnej tego budynku oraz część wykończenia (do masy całkowitej budynku nie wlicza się posadowienia i podpiwniczenia), lub - drewno stanowi podstawowy materiał, z którego wykonano co najmniej konstrukcję nośną budynku, ściany, stropy oraz część wykończenia (do masy całkowitej budynku nie wlicza się posadowienia i podpiwniczenia
Comments