Konstrukcja szkieletowa czy warto ?
- tinyDOM
- 16 gru 2017
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 17 gru 2017
Domy drewniane są często energooszczędne, niedrogie i szybkie w budowie. Jednak ich popularność w Polsce jest znikoma. W czym zatem tkwi problem? Przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Mity i fakty ...
MIT 1 . Domy o konstrukcji szkieletowej są nietrwałe
Jedna z obiegowych opinii mówi o tym, że domy wykonane w technologii szkielotowej nie są trwałe. Opinia bierze się z czasów gdy do stosowania konstrukcji używano nieodpowiedniego drewna i brakowało dobrych preparatów zabezpieczających . Dziś używa się dobrych i trwałych gatunków . W Polsce najczęściej jest to drewno świerkowe.
Odpowiednio przygotowane do budowy drewno musi być nie tylko sezonowane, ale również czterokrotnie strugane i zabezpieczone preparatami przeciwgrzybicznymi i przeciwogniowymi. Należy podkreślić, że okres eksploatacji domów drewnianych i murowanych jest porównywalny.
MIT 2. Domy są wykonywane niedbale
Przez niewielką popularność tej technologii trudniej znaleźć prawdziwych fachowców, którzy rzeczywiście znają się na tym fachu. Problemy z ekipami dotyczą jednak również technologii murowanej, choć może wówczas jest więcej możliwości naprawienia ewentualnych niedociągnięć murarskich. Włąśnie dzięki naszemu doświadczeniu zdobytemu na rynkach zagranicznych ten problem w całości został wyeliminowany. Świadomość używanej technologii stawia nas w równi z fimami zakorzenionymi za granicą np. w USA.
MIT 3. Domy drewniane mają złe parametry termiczne
W opinii tej jest rzeczywiście garść prawdy, bo faktycznie domy te słabo akumulują ciepło. Drewno nie pobiera i nie oddaje ciepła w taki sam sposób jak beton. Zastosowanie szybko nagrzewającej się folii grzewczej której efektywność cieplna jest na poziomie 99% i zabiezpieczenie domu natryskowym ociepleniem pianą PUR daje bardzo dobre parametry współczynnika U, poniżej 0,3 W/m2K, co daje im zasłużone miano domów energooszczędnych.

MIT 4. Domy szkieletowe mają złą akustykę
Tego typu domom zarzuca się również problemy związane z akustyką, zwłaszcza głośne stropy. Okazuje się jednak, że problem ten najczęściej wynika nie z samej technologii, a jedynie z nieodpowiednio dobranej izolacji akustycznej pomiędzy piętrami. Tu też z pomocą przychodzi izolowanie stropów pianą PUR, której właściwości tłumienia akustycznego są jedne z najlepszych na rynku.

Zalety domów drewnianych.
Po zapoznaniu się z opiniami negatywnymi które w większości są mitami, warto zobaczyć korzyści budowania domów drewnianych.
Szybkość wybudowania
Chyba z jednym z bardziej istotnych czynników przemawiających za postawieniem domu drewnianego jest szybkość budowy. Buduje się zdecydowanie szybciej niż murowany, np.150m2 ekipa 3 osobowa jest w stanie postawić w kilka tygodni.
Można budować niezależnie od pory roku
Tak, naprawdę pogoda może mieć jedynie wpływ na komfort ekipy budowlanej , lepiej się pracuje w +20 niż przy padającym śniegu. Drzewo, gwożdzie , śruby i inne materiały używane do wykonania konstrukcji mają to w nosie. :) Jedynie fundament który jest betonowy, musi być postawiony w warunkach dla niego odpowiednich.
Są energooszczędne i ekologiczne
No jeśli drewno użyte do budowy domu nie jest eco to nie wiem co już tym jest :) Drewno jest materiałem, który nie dość, że jest w pełni naturalny, to jeszcze rosnąc absorbuje więcej CO2 niż później jest zużywane do jego obróbki. A co do energooszczędności to jak można nazwać wydanie 1500zł* na ogrzanie domu na cały sezon, stosując folię grzejną. (*150m2)
No i chyba najważnieszy argument Dom drewniany jest tani
Zastosowanie dużo tańszych materiałów do budowy, ich ilość oraz kosztów związanych z ekipą budowlaną , (w końcu nie pałetają się po budowie kilka miesięcy za które musimy zapłacić) , decyduje o całym koszcie inwestycji. Te trzy elementy sprawiają, że takie domy stają się atrakcyjniejsze zwłaszcza dla osób z mniej zasobnym portfelem.
#domydrewniane #folia grzejna #domyszkieletowe
Comments